Vabalevi kanaleid edastatakse nüüdsest HD-formaadis üle Eesti

05.02.2019

Eesti Rahvusringhäälingu ning digiteenuste ettevõtte Levira poolt möödunud aastal sõlmitud lepingu kohaselt jõuavad ERR-i telekanalid nüüd HD-kvaliteedis Eesti vabalevi vaatajateni. ERR-i telekanaleid, kaasa arvatud ETV+ saab nüüd HD-kvaliteedis vaadata üle Eesti.

Alates 1. veebruarist kehtib vabalevis telesignaali edastuses uue standardina HD-formaat. „HD- ehk kõrglahutusega telepildi erinevus vanast SD-formaadist on sõna otseses mõttes silmnähtav ning tänapäeval on see sisuliselt muutunud standardiks. Levira koostööpartneri Eesti Rahvusringhäälingu teleprogrammide vaatajatele on levi kaasajastamine kindlasti väga hea uudis,” ütles Levira juhatuse esimees Tiit Tammiste.

Telekanali ETV+ levipiirkond laienes läinud aasta lõpul kogu Eestile. „Kui varem ei levinud ETV+ kõigi Eesti elanikeni, siis vastavalt kokkuleppele ERRiga on telekanal nüüd nähtav üle Eesti. Vabalevi signaal jõuab näiteks kõigi vaatajateni Ida-Virumaal, kus seni oli leviga probleeme,“ märkis Tammiste.

ERRi ja Levira kokkuleppe kohaselt jätkatakse hetkel ka SD-formaadis paralleeledastust, et vanemate telerite omanikel oleks jätkuvalt võimalik saateid vaadata SD-formaadis. Niimoodi saavad inimesed oma HD-vastuvõttu mittetoetava teleri välja vahetada loomuliku vananemise tõttu või ajendatuna mõnest suursündmusest nagu juubelilaulupidu või olümpiamängud.

„HD- ja SD-formaadi paralleeledastus jätkub vähemalt järgmised kolm kuud. Üleminekuperioodi pikendamise osas ootame poliitilist otsust lisarahastuse leidmiseks,” ütles ERRi juhatuse esimees Erik Roose ja lisas, et loodetavasti saab perioodi pikendada 2021. aasta lõpuni.

Tammiste sõnul liigub vabalevi sarnaselt teistele Euroopa riikidele HD-kvaliteedile ning aegamööda on mõistlik SD-formaadist loobuda. Sarnase ülemineku on valinud ka mitmed teised Euroopa riigid nagu näiteks Soome, Saksamaa, Tšehhi ja Horvaatia, kes on teinud vähemalt kolmeaastase üleminekuperioodi.

HD-signaali kättesaamiseks on vaja DVB-T2 tüüneriga telerit või digiboksi, mida on laialdaselt Eestis müüdud juba 5-6 aastat.Reeglina on HD-vastuvõttu tagav märge (DVB-T2) seadme küljes või juhendis olemas. HD-kvaliteedis kanalid leiab T2 tüüneriga teleris programminimekirja lõpust. Need vaatajad, kelle teler ei võimalda kõrglahutusega pildi vastuvõttu või kes juba vaatasid HD-pilti senise testplatvormi vahendusel, ei pea oma telereid ümber häälestama.

Sarnaselt ERR-i telekanalitele edastab HD-formaadis telepilti vabalevis ka Tallinna Televisioon.

Tehniliste küsimuste korral saavad televaatajad lisainfot Levira kodulehelt www.levira.com

Levira

 

Digiteenuste ettevõte AS Levira on tehnoloogiapartner ettevõtetele, kelle äritegevus sõltub tehnoloogiast, kuid kes soovivad vajalike lahenduste pakkumiseks kaasata professionaalset teenusepakkujat. 

Levira on üks suurimaid sõltumatuid telekanalite väljastuskeskusi Põhja-Euroopas. Aitame nii kohalikel kui ka rahvusvahelistel meediateenuste osutajatel telekanaleid kokku panna ning hoolitseme selle eest, et programmid oleksid eetris 24 tundi ööpäevas 365 päeva aastas. Samuti viime need programmid vaatajateni Baltikumis, Skandinaavias ja Euroopas, aga ka Türgis ja Araabia Ühendemiraatides.

Teletootmises tegutseme aktiivselt Baltikumi ja Skandinaavia turul, olles näiteks Läti turuliidrid. Leviral on teletootmiseks kolm liikuvat ülekandejaama.

Levira on Eesti põhiline TV- ja raadiolevivõrkude operaator. Haldame Eesti ainsat ringhäälinguvõrku ning pakume 22 saatemastist koosnevat kõrgeimatele käitlusnõuetele vastavat võrku.

Levira klientideks on rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja meediateenuse osutajad nagu ERR, Eesti Meedia, All Media Eesti, Sony, EBU, Discovery, ATEA, samuti suuremad telekommunikatsiooniettevõtted nagu Telia, Tele2 ja Elisa.

Levira aktsionärid on Eesti Vabariik ja Prantsuse telekommunikatsiooniettevõte TDF osalustega vastavalt 51% ja 49%.