Tallinnas ja Harjumaal kuuleb nüüd ligi 20 digiraadio DAB+ kanalit

16.11.2023

Levira käivitas Tallinna Teletornis teise digiraadio DAB+ saatja, mille tulemusena suureneb Tallinnas ja Harjumaal digiraadio vahendusel kuulatavate raadiojaamade arv ligi kahekümneni.

Levira testib koostöös raadiokanalitega Euroopas laialt levinud digitaalraadiot DAB+. Esimene digiraadio saatja käivitus Tallinna teletornis eelmise aasta 28. novembril, teine Koeru saaremastis 22. detsembril ning kolmas Lääne-Virumaal Pehkas tänavu 15. jaanuaril.

Uus saatja käivitub DAB+ kanalil 10D ning selle leviala erineb veidi esimese, 10A kanalil töötava saatja levialast, olles rohkem suunatud Tallinna kesklinna poole ja edastades signaali horisontaalpolarisatsioonis.

Uus saatja käivitatakse koostöös Duo Media Networksiga ja selle vahendusel kuuleb käivitamise hetkest viite uut raadiojaama, mis Tallinnas ja Harjumaal pole seni levinud. Nendeks on uuemat rockmuusikat edastav Duo Rock, üheksakümnendate ja nullindate tantsumuusikat edastav Duo Dance, esimene ukrainakeelne Eesti raadiojaam Druzi, lisaks ka Tartu Pereraadio ning venekeelne Semeinoje Radio.  Lõuna-Eestis populaarseks saanud raadio Elmar tütarjaam Elmari tantsuõhtu jõuab samuti tagasi Põhja-Eestisse.  Järgnevate kuude jooksul programmide valik täieneb.

“DAB+ testimise järgmises etapis soovime saada ülevaate, kuidas samas kohas asuvad kaks saatjat töötavad lähedastel sagedustel ning võrdleme levi eripärasid, kasutades erineva polarisatsiooniga saateantenne,“ ütles Levira tehnoloogia- ja IT-direktor Kristo Kaasan.

„Meil on hea meel, et koostöös Leviraga saame veelgi enam populariseerida digiraadiot Eestis ja laiendada pakutavat programmivalikut lisaks Tartule ja Pärnule ka Tallinnas ja Harjumaal. Tuues veelgi esile digitaalraadio eeliseid, käivitasime tänasest kaheks kuuks täiesti uue raadiojaama Duo Greatest Christmas Hits, mis mängib ööpäevaringselt ainult parimaid jõululaule. Samuti tekib tehniline võimalus ukrainlastele suunatud uue raadiojaama Druzi leviks,“ ütles Duo Media Networksi tegevjuht Risto Rosimannus.

DAB+ tehnoloogia võimaldab kasutada ühte digiraadio saatjat kuni paarikümne raadioprogrammi edastamiseks, samas kui analoograadio puhul edastab üks saatja ühte programmi. Samaaegselt edastatavate programmide koguarv sõltub signaali levialast ja programmide helikvaliteedist. Digiraadio eelisteks on parem ja ühtlasem helikvaliteet ning suuremad lisateenuste võimalused nagu programmiinfo, uudiste, laulusõnade jm kuvamine vastuvõtja ekraanil.

Testperioodil proovitakse läbi erinevaid seadistusi ja parameetreid, mistõttu võib esineda programmide edastamises häireid ning seetõttu palutakse kuulajatelt mõistvat suhtumist. Kõik kuulajad saavad panustada digiraadio testimisse, andes tagasisidet leheküljel https://digilevi.ee/digiraadio/, kust leiab ka värskeima ülevaate kanalitest ja võrgu parameetritest.

Lisainfo:
Indrek Lepp
Juhatuse Liige
E-post: Indrek.lepp@levira.com

 

Levira

AS Levira on tehnoloogiapartner ettevõtetele, kelle äritegevus sõltub tehnoloogiast, kuid kes soovivad vajalike lahenduste pakkumiseks kaasata professionaalset teenusepakkujat. Levira toodab telesisu, aitab meediateenuste osutajatel telekanaleid kokku panna ning hoolitseb selle eest, et programmid oleksid eetris 24 tundi ööpäevas 365 päeva aastas.

Levira on Eesti põhiline TV- ja raadiolevivõrkude operaator ja omab Eesti üht suuremat andmekeskust.

Levira klientideks on rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja meediateenuse osutajad.

Levira aktsionärid on Eesti Vabariik ja Prantsuse telekommunikatsiooniettevõte TDF osalustega vastavalt 51% ja 49%. Lisainfo www.levira.com.