Levira tegi ERR-ile ettepaneku säilitada digilevi paralleeledastus 2022. aasta lõpuni

06.04.2020

ERR-ile, kultuuriministeeriumile ja rahandusministeeriumile saadetud kirjas teatas AS Levira, et vastavalt ERR-i ja AS Levira vahel sõlmitud lepingule on ettevõte valmis jätkama aastatel 2021–2022 digilevis telepildi paralleeledastust SD- ja HD-kvaliteedis. Levira palus ERR-i eelarve koostamisel arvestada paralleeledastuse vajadusega ja planeerida kulutusi vastavalt.

Kantar Emori äsjavalminud uuringu kohaselt jõuab telepilt ligi 100 000 Eesti pereni ainult digilevi kaudu ning digilevist sõltuvate televaatajate koguarv ulatub ligi 200 000-ni. Viimase aastaga on tõusnud antenniga telepilti vastu võtvate telerite keskmine vanus, mis tähendab, et paljudele ei ole kättesaadav kõrglahutusega (HD) telepilt.

„Õhu kaudu saab vaadata digilevi telekanaleid hajaasustusaladel, kus puudub kaabelvõrk. Levira mastide ning antenni kaudu jõuab telepilt sel moel ka vähemkindlustatud peredeni, kes vaatavad antenniga tasuta vabalevis olevaid ERR-i kanaleid ja kasutavad vanemat telerit. Lisaks on digilevi kanalid lisaks raadiole hea vahend oluliste sõnumite edastamiseks kriisisituatsioonis,“ ütles AS Levira juhatuse esimees Tiit Tammiste.

Tammiste lisas, et hetkel on digilevi vaatajate arv kindlasti suurem, sest seoses eriolukorraga on paljud inimesed kolinud ajutiselt maale, kus muidu on võimalik kasutada vaid mobiilset internetti ning kaabeltelevisiooni jaoks vajalik püsiühendus puudub. Samas saab kõikjal Eestis telekanaleid vaadata tavaantenniga ja nii vähendada mobiilinterneti koormust.

Üle poole digilevi vaatajate telerid on vanemad kui neli aastat

Kantar Emori uuringu kohaselt on vanemate kui nelja aasta vanuste telerimudelite osakaal digilevi vaatajate seas tõusnud aastaga 38 protsendilt 56 protsendile. Valdavalt kasutatakse nn “teise ringi” telereid, mis ei ole peredes enam põhiteler. Kineskooptelereid vaadatakse veel 3000 peres ning nende osakaal on langenud digilevi vaatajate seas 28 protsendilt 18-le.

„Kuigi kõikjal Eestis saab õhu kaudu vaadata HD-kvaliteediga telepilti, siis on mõistlik säilitada paralleeledastus SD-formaadis, et vanemate telerite omanikel ei kaoks telepilt või nad ei peaks soetama uut telerit või digiboksi. Niimoodi saavad inimesed oma HD-vastuvõttu mittetoetava teleri välja vahetada loomuliku vananemise tõttu,“ lisas Tammiste.

Levira

Digiteenuste ettevõte AS Levira on tehnoloogiapartner ettevõtetele, kelle äritegevus sõltub tehnoloogiast, kuid kes soovivad vajalike lahenduste pakkumiseks kaasata professionaalset teenusepakkujat. Levira toodab telesisu, aitab meediateenuste osutajatel telekanaleid kokku panna ning hoolitseb selle eest, et programmid oleksid eetris 24 tundi ööpäevas 365 päeva aastas.

Levira on Eesti põhiline TV- ja raadiolevivõrkude operaator ja omab Eesti üht suuremat andmekeskust.

Levira klientideks on rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja meediateenuse osutajad.

Levira aktsionärid on Eesti Vabariik ja Prantsuse telekommunikatsiooniettevõte TDF osalustega vastavalt 51% ja 49%.