Levira: Eesti vabalevi on üle minemas kõrglahutusega telepildile

06.11.2018

Eesti kaabelvõrkudes on saanud juba üle aasta vaadata HD-kvaliteedis ehk kõrglahutusega telepilti ning digiteenuste ettevõtte Levira hinnangul on lähiaastatel oodata HD suuremat levikut ka vabalevi ja antenni-TV vaatajate seas.

„Suur osa vabalevi ja antenni-TV vaatajaid, kellel on kodus vajaliku tüüneriga teler, saavad ETV programme HD-kvaliteedis vaadata juba mõnda aega. Leviral on tuleva aasta algusest ka tehniline võimekus viia HD-telepilt kõigi antenni-TV vaatajateni,“ ütles AS-i Levira juhatuse liige ja võrguteenuste valdkonna juht Meelis Anton ettevõtte teates.

Antoni sõnul on ühtlasi mõistlik vabalevis aegamööda loobuda oma aja ära elanud SD-formaadist. Seda suunda on näha ka Euroopas: Soome läheb vabalevis HD-le üle 2020. aasta aprillist ning sarnane üleminek toimub Saksamaal aastal 2019, Tšehhis ja Horvaatias 2020 ja Itaalias 2022.

Antoni sõnul on juba aastaid turul telerid, mis ei ole mõeldud SD-pildi vaatamiseks ning olulisel osal antenniga televaatajatest on HD-võimekus juba kodus olemas. Kantar Emori uuringu andmetel oli 2017. aasta seisuga 57% Eesti teleperedest kodus kuni neli aastat vana teler.

„Seoses tehnoloogia arenguga panustab Levira senisest aktiivsemalt HD-edastusse, et anda uus kvaliteet Eesti antenni-TV-le. HD-pilti edastavas võrgus saab pakkuda väga head pildikvaliteeti nii linnades kui ka hõreasustusega paikades. Leviral on siin soov teha tihedat koostööd TV-kanalite ja kommunikatsioonisektori ettevõtetega, et Eesti saaks telepildiga astuda kaasaega,“ märkis Anton. Näiteks Eesti suurim TV-teenuste pakkuja Elisa peab samavõrd tähtsaks HD „leviala“ laiendamist ning parema pildikvaliteedi pakkumist antenni-TV vaatajatele.

Levira

Digiteenuste ettevõte AS Levira on tehnoloogiapartner ettevõtetele, kelle äritegevus sõltub tehnoloogiast, kuid kes soovivad vajalike lahenduste pakkumiseks kaasata professionaalset teenusepakkujat.

Levira on üks suurimaid sõltumatuid telekanalite väljastuskeskusi Põhja-Euroopas. Aitame nii kohalikel kui ka rahvusvahelistel meediateenuste osutajatel telekanaleid kokku panna ning hoolitseme selle eest, et programmid oleksid eetris 24 tundi ööpäevas 365 päeva aastas. Samuti viime need programmid vaatajateni Baltikumis, Skandinaavias ja Euroopas, aga ka Türgis ja Araabia Ühendemiraatides.

Teletootmises tegutseme aktiivselt Baltikumi ja Skandinaavia turul, olles näiteks Läti turuliidrid. Leviral on teletootmiseks kolm liikuvat ülekandejaama.

Levira on Eesti põhiline TV- ja raadiolevivõrkude operaator. Haldame Eesti ainsat ringhäälinguvõrku ning pakume 22 saatemastist koosnevat kõrgeimatele käitlusnõuetele vastavat võrku.

Levira klientideks on rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja meediateenuse osutajad nagu ERR, Eesti Meedia, All Media Eesti, Sony, EBU, Discovery, ATEA, samuti suuremad telekommunikatsiooniettevõtted nagu Telia, Tele2 ja Elisa.

Levira aktsionärid on Eesti Vabariik ja Prantsuse telekommunikatsiooniettevõte TDF osalustega vastavalt 51% ja 49%.