Levira: Brexit loob Eestile võimaluse TV-teenuste ekspordiks

21.09.2017

Digiteenuste ettevõtte Levira hinnangul on Eestil suurepärane võimalus pakkuda peale Brexitit rahvusvahelistele telekanalitele tegutsemislitsentsi saadete edastamiseks EL-i turul. Eesti kasuks räägivad avatud majandus ning e-teenuste lai levik.

Levira meediateenuste arendusjuht Martti Kinkar ütles, et Ühendkuningriigi EL-ist lahkumine mõjutab nende ettevõtete litsentse, kes edastavad kohalikke telekanaleid EL-i riikidesse Briti Ofcomi litsentsiga. Ofcom on hetkel suurim EL-i telelitsentside väljastaja ning analüütikute hinnangul peab Brexiti tõttu kokku üle 1000 telekanali omandama uue EL-i litsentsi.

Ühendkuningriigi lahkumisega EL-ist ei kehtiks seal enam EL-i audiovisuaalse meediateenuste direktiiv. Ühe litsentsiga saavad ettevõtted tegutseda terves EL-is.

“Eesti kasuks räägivad avatud majanduskeskkond, e-teenuste lai levik ning soodsad litsentsitasud. Meil on olemas vastav regulatiivne raamistik ning Levira kaasaegne telekanalite väljastuskeskus. Teeme koos riigiga tihedat koostööd, et jõuda lähiaastatel rahvusvaheliste kanalitega litsentsilepinguteni,” sõnas Kinkar.

Analüüsifirma Expert Media Partners hindas eri riikide väljavaateid litsentside pakkumises, arvestades regulatsioone, äritegemise lihtsust, juriidilist raamistikku ning keelebarjääre. Kõige tugevam positsioon on Hollandil (pälvis 80 punkti 100-st),  kellele järgnevad Iirimaa (78), Eesti (76), Malta (74) ja Belgia (73).

Levira juhatuse esimehe Tiit Tammiste sõnul on telekanalite Eestis litsentseerimise uus võimalus e-residentsusele, kuna see võimaldab distantsilt hallata telekanalite tegevusega seotud dokumente.

„Eesti näol on tegemist riigiga, kes pakub tõhusa taristuga eesrindlikku ärikeskkonda. Meie e-teenused, mobiilside ja internetirakendused kuuluvad maailma kõige edumeelsemate hulka. Eesti atraktiivsust näitab ka siinsete välismaiste investorite ning ülemaailmselt tunnustatud ettevõtete hulk,“ lisas Tammiste.

Levira

Digiteenuste ettevõte Levira osutab pilve-, meedia- ja infrastruktuuriteenuseid. Levira  klientidele mõeldud serverimajutuskeskus on üks Balti riikide suurimaid ja see vastab kõrgeimatele turva- ja töökindlusnõuetele. Levira on kõrget teenustaset ja turvalisust eeldavate missioonikriitiliste infrastruktuuriteenuste osutaja ning ettevõtte lahendused keskenduvad kliendi vajadustele ja on integreeritud kliendi teenuseahelatega.

Levira on Põhja-Euroopa üks peamiseid telekanalite väljastuskeskusi ning põhiline TV- ja raadiolevivõrkude operaator Eestis. Leviral on teletootmiseks kolm liikuvat ülekandejaama ja aerovideodroon. Levira klientideks on rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja telejaamad nagu Turner, Sony, MTG, EBU, ERR, Discovery, ATEA, Telia, Tele2, Elisa, Starman, TV3.

Levira aktsionärid on Eesti Vabariik ja Prantsuse telekommunikatsiooniettevõte TDF osalustega vastavalt 51% ja 49%.