CREVEX 2023: Levira testib kriisiolukorra ohuteavitusi 5G tulevikutehnoloogiaga

29.09.2023

28. ja 29. septembril toimuva suurõppuse CREVEX 2023 ajal testib Levira koostöös Päästeametiga uudset ohuteavituse süsteemi 5G broadcast.

5G broadcasti vahendusel edastatakse nutiseadmesse ETV ja ETV+ teleprogrammid ning Vikerraadio raadioprogramm. Lisaks edastatakse seadmetele ohuteavituse tekst koos alarmheliga, mille aktiveerib Päästeamet. Teavitust näeb ja kuuleb isegi siis, kui seadmes ei ole SIM-kaarti sees või nutiseadet kasutatakse parasjagu filmi vaatamiseks või mängimiseks, teatas Levira.

Esmakordselt Eestis lahendust testival Leviral on kolm vastuvõtuseadet, mis ettevõte sai laenuks tehnoloogiapartneritelt Rohde & Schwarz ning Qualcomm.

„Tavakasutuses on 5G broadcast veel tulevikumuusika ning Levira on esimeste seas, kes tehnoloogiat saab katsetada. Kõige suuremaid võimalusi loob 5G broadcast tulevikus televisioonis, kuna see võimaldab edastada digi-TV-d 5G suutlikkusega seadmetes,“ ütles Levira tehnoloogia- ja IT direktor Kristo Kaasan.

Kaasani sõnul on ohuteavitused 5G broadcasti elutähtis lisavõimalus. „Teavitused ei sõltu mobiilioperaatoritest ning jõuavad kõikidesse 5G võrgus olevatesse seadmetesse. 5G broadcasti signaal on väga võimas, nii et see levib Tallinna teletornist umbes 60 kilomeetri raadiuses. Signaal ei sõltu mobiilimastidest, mis tähendab, et teavitus levib üleüldise elektrikatkestuse puhul ning lisaks saavad Levira varutoitega mastid signaali edasi saata,“ lisas Kaasan.

Õppuse CREVEX 2023 ajal edastatakse FM-lainealal Vikerraadio ja Klassikaraadio vahendusel ohuteavitus üle RDS-i. Ohuteavituse sõnum kuvatakse ETV ja ETV+ kanalitel ning Muuga sadama läheduses viibivatele telefonidele saadetakse SMS teavitus. Ohuteavitusteks kasutatakse ka digiraadioteenust DAB+, mille testperiood Eestis vältab 31. detsembrini 2023. Levira digiraadio testsaatjad töötavad Tallinna teletornis, Koerus ning Haljala vallas Pehkal. Oktoobris on lisandumas saatja Valgjärve saatemasti.

Lisainfo:
Kristo Kaasan
Levira tehnoloogia- ja IT direktor
kristo.kaasan@levira.com

 

Levira

AS Levira on tehnoloogiapartner ettevõtetele, kelle äritegevus sõltub tehnoloogiast, kuid kes soovivad vajalike lahenduste pakkumiseks kaasata professionaalset teenusepakkujat. Levira toodab telesisu, aitab meediateenuste osutajatel telekanaleid kokku panna ning hoolitseb selle eest, et programmid oleksid eetris 24 tundi ööpäevas 365 päeva aastas.

Levira on Eesti põhiline TV- ja raadiolevivõrkude operaator ja omab Eesti üht suuremat andmekeskust.

Levira klientideks on rahvusvahelised ja kohalikud IT-ettevõtted ja meediateenuse osutajad.

Levira aktsionärid on Eesti Vabariik ja Prantsuse telekommunikatsiooniettevõte TDF osalustega vastavalt 51% ja 49%. Lisainfo www.levira.com.